X

خبر


تاریخ ثبت خبر: 1397/10/19
کد خبر: 46173
تعداد بازدید: 14 بار
نسخه چاپی print
گزارش نشست علمی – تخصصی " مواجهه مدیریت شهری با بازارهای درون شهری "

-  زمان: سه ‌شنبه مورخ 18/ 10/ 97 -  10 الی 12   - مکان : شهرداری منطقه 14

- این جلسه نخستین جلسه از سلسله نشست های پژوهش های کاربر محور در بین مناطق 22 گانه بود که پیرو اتمام روند اجرایی پژوهش «بررسی چالش های بازار گل شهید محلاتی در منطقه 14 و ارائه راهکار هایی برای ساماندهی آن» و با هدف ترویج و اطلاع‌ سانی نتایج پژوهش مذکور برگزار شد که حاکی از عملکرد موفق و پیشرو منطقه 14 در مقایسه با سایر مناطق در تعریف صحیح و کاربردی عنوان پروژه مطالعاتی و نیز همکاری و پیگیری تا اتمام پروژه دارد.

- حضار جلسه شامل مجری و ناظر پروژه مطالعاتی منطقه، استاد دانشگاه مدعو، مدیر امور مناطق و کارشناسان و مشاور مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، معاونین برنامه ریزی و توسعه شهری و فرهنگی و اجتماعی منطقه، شهرداران نواحی 1 و 5 منطقه ، روسای ادارات و کارشناسان معاونت برنامه ریزی و توسعه شهری، روسای ادارات ساماندهی و اجرای احکام و برخی از کارشناسان منطقه14 و سایر مناطق بودند.

- مطابق با سین برنامه جلسه با تلاوت آیاتی از قرآن مجید و ارائه فیلم کوتاه معرفی منطقه 14 آغاز شد. سپس معاون برنامه ریزی و توسعه شهری منطقه ضمن خیر مقدم به حضار به ارائه مطالبی پیرامون بازار های درون شهری و علی الخصوص بازار گل شهید محلاتی و نیز سیاست شهرداری تهران و منطقه 14 در خصوص مواجهه با مسائل و چالش های موجود در رابطه با آنها پرداختند.

- در ادامه مجری طرح خانم دکتر رضا بیگی مطالب خود را با تشریح پیشینه و وضع موجود  بازار گل شهید محلاتی ، کارکرد منطقه ای و فرا منطقه ای آن و دسته بندی نقاط قوت و ضعف و نیز تهدید ها و فرصت های موجود آغاز نمودند.

- ایشان با اشاره به بالغ بر 800 نفر ساعت کار کارشناسی در طول شش ماه ، به تشریح اقدامات صورت گرفته در پروژه مطالعاتی مذکور در قالب چهار مرحله شامل کلیات تحقیق، مطالعه میدانی، جمع بندی و ارائه سند و ارائه گزارش های نهایی و کاربست پرداختند.

- در آخر ضمن بیان تجارب موفق جهانی در مواجهه با بازار های درون شهری و بر اساس نتایج پروژه به ارائه سناریو ها و راهکارهای اجرایی پرداختند. که به ترتیب اولویت عبارتند از:

1. جابجایی بازار گل و گیاه شهید محلاتی به مکان دیگری در داخل منطقه 14
2. جابجایی بازار گل و گیاه شهید محلاتی به خارج از منطقه 14
3. حفظ و ساماندهی بازار گل و گیاه شهید محلاتی در مکان فعلی
4. عدم مداخله و ادامه روند فعلی

- پس از نمایش فیلم مستند از حوادث بازار گل محلاتی، آقای دکتر پژوهان به عنوان ناظر پروژه به چالش های بازار های درون شهری از این قبیل اشاره کرده و راه حل ساختار فضایی پیچیده در شهر تهران را در یک آمایش فضایی مناسب دانستند.  ایشان پژوهش انجام شده را جزو اولین پروژه هایی از این دست و دارای پشتوانه علمی قابل دفاع بر شمردند.

- خانم دکتر امین زاده سخنران بعدی نشست بودند. ایشان نیز ضمن ابراز نگرانی از عدم ایمنی بازار گل محلاتی و با تاکید بر نقش فرا منطقه ای این بازار آن را به عنوان برند و بخشی از هویت منطقه 14 حائز اهمیت دانسته و تاکید نمودند که انجام هرگونه اقدام اصلاحی بایستی با حفظ این برند برای منطقه صورت پذیرد.

- معاون فرهنگی و اجتماعی منطقه نیز ضمن تاکید بر اجرای طرح هایی نظیر اتاف در پروژه های شهری به منظور جلوگیری از بروز مشکلاتی از این قبیل ، ابراز امیدواری نمودند که رویکرد پژوهشی در کلیه تصمیمات مدیریت شهری مورد توجه قرار گیرد.

- سپس آقای دکتر بیات مدیر امور مناطق مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران و سایر حضار به بیان مطالبی پرداختند. شهردار ناحیه 5 نیز با اشاره به اقدامات صورت گرفته در ماه های اخیر به تشکیل شورا در بازار گل شهید محلاتی با نظارت شهرداری منطقه اشاره کرده و ابراز داشتند هم اکنون تعامل دو سویه میان شهرداری و صاحبان غرف برقرار و زمینه برای اقدامات و تصمیمات لازم مهیا می باشد.

در نهایت جلسه با پرسش و پاسخ مدعوین و جمع بندی نهایی و ابراز تشکر توسط معاون برنامه ریزی و توسعه شهری از کلیه دست اندرکاران به پایان رسید.

 

 

 

print
rating
  نظرات

 

ارتباطات مردمی


آپارات   شهرداری منطقه14:

aparat.com/region14

اینستاگرام   شهرداری منطقه14:

regionn14

انتقادات و پیشنهادات

نظــــرســنـجـــی

راه های ارتباط با شهرداری منطقه 14

بزرگراه محلاتی، نبرد جنوبی، بعد از چهار راه زمزم

96040900-96040000

9601022

Info.region14@tehran.ir

1777683193

ساعت کاری شهرداری منطقه 14:

شنبه تا چهارشنبه 8 الی 16:30

چهارشنبه 8 الی 15:30