X

خبر


تاریخ ثبت خبر: 1397/4/2
کد خبر: 45871
تعداد بازدید: 310 بار
نسخه چاپی print
تجلیل از اساتید و پیشکسوتان عرصه هنر و موسیقی در خانه موزه دکتر"محمد معین و استاد امیر جاهد"منطقه 14 تهران

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 14 تهران، در این برنامه جمعی از مسئولان فرهنگی و شورای شهرتهران از جمله مهندس محسن هاشمی رفسنجانی (ریاست شورای اسلامی شهر تهران)، حمیدرضا نوربخش(مدیرعامل خانه موسیقی ایران)، محمد جوادحق شناس (رئیس کمیسیون فرهنگی وعضو شورای شهر)، الهام فخاری ، سید محمود میرلوحی، محمد علیخانی، ناهید خداکرمی (از اعضای شورای شهر اسلامی تهران)، ابوالفضل رفیعی (مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران)، فرهودحمیدی فراهانی (شهردار منطقه ۱۴)، یاسر هاشمی رفسنجانی، مهدخت معین، (فرزند معین و نوه امیرجاهد)، پریچهر معین و مهدی سبحانی(مدیر موزه دکتر معین و استاد امیر جاهد) حضور داشند.

در ابتدای این مراسم دکتر فرهود حمیدی شهردار منطقه 14 تهران ضمن عرض خیرمقدم به میهمانان،مدعوین و هنرمندان پیشکسوت عرصه هنر و موسیقی حاضر در مراسم گفت: منطقه 14 شهر تهران یکی از پر جمعیت ترین مناطق شهر است و مهد شخصیت های ملی، مذهبی،فرهنگی و هنری است.این منطقه 2700شهید تقدیم انقلاب کرده و به دارالمومنین شهر تهران ملقب شده است.منطقه 14 تهران دارای 21محله با مردمی اصیل و باهویت ملی و مذهبی است و اماکن مهمی از جمله ورزشگاه جهان پهلوان تختی، گورستان تاریخی ارامنه از دوران زندیه، گورستان زرتشتیان و کوشک وثوق الدوله و ... نیز در این منطقه قرار دارد.

حمیدی فراهانی ادامه داد: منطقه 14 تهران دارای خصوصیاتی است که آن را از دیگر مناطق 22گانه متمایز می کند. لازم می دانم از حضور استادان محترم هنر و موسیقی کشور  و بویژه مدیرعامل خانه موسیقی ایران که تلاشهای فراوانی در جهت برگزاری این نکوداشت داشته اند و اعضای محترم شورای شهر تهران که با رویکرد جدید در اداره شهر همواره با حمایتهای خود مشوق ما در مناطق 22گانه شهر تهران بوده و هستند تشکر کنم.


شورای شهر مشغول برنامه ریزی برای صیانت از فرهنگ ملی


در ادامه برنامه مهندس محسن هاشمی رفسنجانی(رئیس شورای اسلامی شهر تهران) پشت تریبون قرار گرفت و گفت: مفتخر هستم امروز در این برنامه زادروز هنرمندان موسیقی را گرامی می داریم و در حضور استادان برجسته موسیقی ایران هستم. استاد محمدعلی امیرجاهد موسس انجمن اشاعه موسیقی در سال 1299 بوده اند و در بیست و چهارسالگی یکی از مفاخر فرهنگ ایران بوده اند و خوشحالم که امروز در خانه ایشان و همچنین خانه دامادشان دکتر محمدمعین حضور پیدا کرده ایم
.
مهندس محسن هاشمی رفسنجانی با تقدیر از خدمات فرهنگی استاد امیر جاهد و دکتر محمد معین وحضور یادگاران و خانواده این مفاخر در این برنامه گفت: با مشکلاتی که شهر تهران دارد کمتر می توانیم به مسائلی از جمله موسیقی و خانه موسیقی با پانزده هزار عضو بپردازیم. اولیت های شهر تهران بر اساس نظر سنجی هایی که صورت گرفته به سمت آلودگی هوا، ترافیک و آسیب های اجتماعی رفته است. البته تا جایی که می دانم کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با قاطعیت مشغول برنامه ریزی برای صیانت از فرهنگ ملی ما است که یکی از آنها موضوع موسیقی است و در جلسه هم اندیشی که در این کمیسیون بودیم، ریاست کمیسیون توضیح دادند که طرح راسته فرهنگی تهران از چهارراه حافظ تا میدان انقلاب و پیاده راه هایی که می تواند در اختیار هنرمندان پیشکسوتان، از جمله هنرمندان موسیقی قرار بگیرد
را در برنامه دارند.

وی افزود: از حدود پنجاه سال پیش که مارشال مک لوهان به عنوان یکی از برجستگان فرهنگ غربی، بحث ایده دهکده جهانی و فرهنگ فرا ملی را مطرح کرد، این نگرانی در اکثر کشورها خصوصا برای خرده فرهنگ ها پیش آمد که نکند روزی برسد که امپریالیسم جهانی بتواند با استفاده از سرمایه هایی که در اختیار دارد این خرده فرهنگ ها را بصورتی از بین ببرد و تحت سیطره فرهنگ غرب در بیاورد. ایالات متحده آمریکا با امکانات مالی که دارند و جذب همه کسانی که دستی در فرهنگ دارند توانسته اند بخش عمده این از خرده فرهنگ ها را به سمت انقراض ببرند و باعث بشوند صنعت سینما و موسیقی ما را هم تهدید بکند و نتوانیم در عرصه بین المللی خودی نشان دهیم.


لزوم اشاعه موسیقی در سطح ملی

 

رئیس شورای شهر تهران گفت: این وظیفه ما ست که نگذاریم موسیقی سنتی و اصیل ایرانی جایگاه خودش را در سطح بین المللی از دست بدهد. می دانیم که جایگاه موسیقی سنتی ایرانی مخاطب های بالایی داشته که بعضی از نوازندگان و خوانندگان ما توانسته اند حتی از دولت فرانسه نشان های شوالیه هم بگیرند. این موضوع حتما می تواند توسط فرهیختگان دیگر-که امروز از حدود چهل نفر از آنان تجلیل می کنیم- در سطح بین المللی اتفاق بیافتد. برای انجام چنین کاری ابتدا باید به این مساله در کشور خودمان بها داده شود و فرهنگ موسیقی سنتی ایرانی را طوری اشاعه دهیم که بتواند بیشتر از این، در ایران مطرح شده و در فضای بین المللی هم این کار صورت بگیرد.

موسیقی سنتی ایرانی مورد قبول علمای کشور

مهندس محسن هاشمی در ادامه گفت: در داخل کشور همه می دانیم آنطور که لازم بوده از موسیقی ملی و سنتی حمایت نشده و هنوز هم این مشکل مطرح است و اجازه نداده اند که آلات موسیقی از تلویزیون نشان داده شود. ولی با اتفاقاتی که در طول صد سال از تشکیل انجمن اشاعه و اعتلای موسیقی ایران توسط استاد امیرجاهد می گذرد، پیشرفت های شایانی در کشور صورت گرفته، به شکلی که موسیقی سنتی مورد قبول علمای کشور هم واقع شده و از همین مسیر می توانیم برویم به سمتی که در مقابل تهاجم فرهنگی که باعث شده فرهنگ سنتی و ملی مارا تهدید کند، کارهایی انجام دهیم. ولی برای تحقق این موضوع لازم است که شورای شهر تهران و وزارت ارشاد حمایت های جامع خود را از هنرمندان ما به صورت قاطع مطرح و دنبال کنند.

ضرورت حفظ کرامت استادان حوزه فرهنگ و موسیقی

وی افزود: کرامت استادان حوزه فرهنگ و موسیقی باید مهمترین اولویت ما در این حمایت ها باشد. زیرا میزان علاقمندی شهروندان آن قدر هست که اگر ما حمایت اولیه را از این کار انجام دهیم، لازم نیست کمک های کمیته امدادی از موسیقی انجام شود چون این هنر در اقتصاد خودش می تواند این کار را تحمل کند که هم باعث اعتلای موسیقی شود و هم باعث درآمد برای هنرمندان باشد و هم زندگی مناسب تری را برای هنرمندان ایجاد کند. اقتصاد هنر ما در موسیقی این جایگاه را دارد و شهرداری تهران از طریق کمیسیون فرهنگی اجتماعی سعی خودش را خواهد کرد که از تمام امکانات موجود در شهر تهران در جهت این مهم استفاده بکند.

مهندس محسن هاشمی در پایان سخنانش گفت: در تهران فرهنگسراهای خوبی داریم و بیش از پنجاه سالن مناسب برای اشاعه فرهنگ موسیقی سنتی وجود دارد .من خواهشم این است که با کمک همه استادان بتوانیم از این امکانات استفاده و مردم را جذب فرهنگسرا کنیم. امیدواریم روزی برسد که شعار"هنر نزد ایرانیان است و بس" به صورتی باشد که این موضوع را به جهانیان ثابت کند.

خانه ای برای موسیقی شرق تهران

در ادامه این برنامه مهدی سبحانی(مدیر خانه موزه دکتر معین و استاد امیرجاهد) در جایگاه قرار گرفت و ضمن خوش اند گویی به حضار گفت: ایده برگزاری این محافل را از خانم مهدخت معین فرزند دکتر معین و نوه استاد امیرجاهد الهام گرفتیم که می گفتند خانه پدربزرگ من همواره محفل استادان موسیقی بوده است. جا دارد من در اینجا از اعضای محترم شورای شهر، شهردار منطقه و همه کسانی که مارا در انجام این برنامه یاری کردند تشکر کنم. به جرات می توان گفت که امروز مجموعه خانه موزه دکتر معین و استاد امیرجاهد تبدیل به یکی از مراکز تخصصی شهر تهران شده اکه این مهم  با حمایت های اعضای شورای شهر، شهردار منطقه، آقای نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی ایران و آقای عاطفی مدیر اجرایی خانه موسیقی صورت گرفته است.

محل انس و الفت اهالی موسیقی در شهر تهران

حمیدرضا نوربخش(مدیرعامل خانه موسیقی ایران) نیز ضمن خوشامد گویی به رییس و اعضای شورای شهر تهران گفت: به همت مسئولان شورای شهر و شهرداری منطقه 14 تهران است که چنین محل هایی در شهر تهران پا برجاست و محل انس و الفت اهالی موسیقی است و امیدوارم این کمک ها بسیار بیشتر شود چون انتظار مردم و اهالی فرهنگ و هنر از مجموعه شورای شهر و شهرداری فراتر از گذشته است
.

نوربخش گفت: اهالی فرهنگ و هنر در انتخابات شورای شهر و ریاست جمهوری مشارکت و انتظاراتی داشته اند که این انتظارات باید در همین دوره برآورده بشود. نهاد خانه موسیقی که نوزده ساله شده است، بیش از 15 هزار عضو از سراسر کشور دارد و همه اهالی موسیقی این خانه را خانه خود می دانند. ما انتظار داریم به همت مهندس هاشمی و دکتر حق شناس و همه اعضای شورای شهر، خانه موسیقی بیش از پیش پا بگیرد.

مدیرعامل خانه موسیقی در ادامه افزود: خانه موسیقی تنگناهایی را که در این دوسه سال تجربه کرده در تمام عمر خودش ندیده بود. شایسته نیست نهادی اینچنینی که این همه تاثیرگذاری در ساحت فرهنگ و هنر کشور دارد دچار اینگونه تنگناها باشد. بودجه ای امروز که خانه موسیقی و دیگر نهادهای صنفی دارند شایسته آنها نیست. اگر بخواهیم نگاه خدمات شهری هم داشته باشیم تاثیری که هنرمندان ما دارند، کاری که در این شهر برای شهروندان انجام می دهند و با توجه به فعالیت هایی که این نهاد ها دارند، فکر می کنم بیشتر از اینها باید به آنها کمک شود.

لزوم نگاه فرهنگی باید نگاه ویژه به اصناف هنری در اداره شهر

وی افزود: وظیفه مجموعه شهرداری است که به اینگونه مسائل توجه بیشتری داشته باشد، وقتی عزیزان می خواهند با نگاه فرهنگی شهر را اداره کنند شایسته است که به این مسائل بیشتر توجه کنند. عددی که امروز در بودجه شورای شهر برای اختصاص به این نهادها هست اصلا قابل گفتن نیست. این اتنظار هست که با عزم جدی دوستان شاهد گشایش خوبی باشیم.

نوربخش در پایان سخنانش ضمن قدر دانی از تلاش های اعضای شورای شهر تهران،شهرداری منطقه 14 ومهدی سبحانی (مدیر موزه) و مهدی مساح بیدگلی (مدیر آموزش موزه) با اشاره به بنای "خانه موزه دکتر معین و استاد امیرجاهد" گفت: این بنا از نگاه ما موسیقی دانها بسیار منحصر بفرد است زیرا زنده یاد استاد امیرجاهد جایگاه ممتازی در موسیقی دارند و دکتر معین هم جایگاه بالایی در فرهنگ ایران دارند. این انتظار وجود دارد که دوستان بتوانند فعالیت هایشان را در این محل بیشتر کنند. این تولدها بهانه ای است برای گردهمایی هنرمندان است و این محافل انس اگر هر روز هم باشد باز هم جا دارد زیرا امروز بیش از هر زمانی به همدلی نیاز داریم و همه برای سرفرازی کشورمان تلاش کنیم

گفتنی است در این برنامه از هنرمندان و پیشکسوتان عرصه هنر و موسیقی ایران زمین توسط مسئولان شورای شهر تهران، مدیرعامل خانه موسیقی ایران ،شهردار منطقه 14 تهران،مدیرکل فرهنگی شهر تهران و مدیر خانه موزه امیرجاهد تقدیر شد.

 

 


 

print
rating
  نظرات

 

ارتباطات مردمی


آپارات   شهرداری منطقه14:

aparat.com/region14

اینستاگرام   شهرداری منطقه14:

regionn14

انتقادات و پیشنهادات

نظــــرســنـجـــی

راه های ارتباط با شهرداری منطقه 14

بزرگراه محلاتی، نبرد جنوبی، بعد از چهار راه زمزم

96040900-96040000

9601022

Info.region14@tehran.ir

1777683193

ساعت کاری شهرداری منطقه 14:

شنبه تا چهارشنبه 8 الی 16:30

چهارشنبه 8 الی 15:15