X

خبر


تاریخ ثبت خبر: 1396/10/2
کد خبر: 45120
تعداد بازدید: 129 بار
نسخه چاپی print
الکترونیک و معلولیت

 

معلول به چه افرادی گفته می شود؟

افراد نابینا
افراد  کم بینا (نیمه بینا)
افراد معلول جسمی- حرکتی
معلولان شنوایی
 

به دلیل نحوه آموزش در آموزش الکترونیکی، همچنین ارائه و ذخیره مفاهیم که به صورت دیجیتال، انجام می شود، شیوه نمایش برای افراد دارای قابلیت های قابل است.

 

در گروه اول افراد معلول: (افراد نابینا) که قادر به دیدن متن درس ها نیستند، می توانند اطلاعات درسی که به صورت دیجیتال می باشد را در مدت زمان بیشتری، توسط دستگاه های مخصوص مطالعه کنند.

به عنوان مثال فرد می تواند از مانیتورهایی با قابلیت برجسته نشان دادن متون که برجسته نگار نامیده می شود و یا استفاده از نرم افزارهایی که محتوای موجود بر روی مانیتور را به صورت صوتی(Screen Readers) می خوانند، استفاده کنند.

هم چنین افراد نابینا نیز می توانند با یکدیگر در درس ها مشارکت داشته و حتی از افرادی که دارای معلولیت نمی باشند، کمک بگیرند.
هم چنین افراد نابینا نیز می توانند با یکدیگر در درسها مشارکت داشته و یا حتی از افرادی که دارای معلولیت نمی باشند، کمک بگیرند. به عنوان نمونه در آموزش مجازی این امکان فراهم می شود که دانش آموزان بینا، نابینا،کر و ... بتوانند تکالیف و یا سئوالات خود را به وسیله پست اکترونیکی برای یکدیگر ارسال کنند. افراد نابینا می توانند به وسیله نرم افزارهایی مانند JAWS  و ... بدون نیاز به کمک گرفتن از دیگران قادر به خواندن و پاسخ به نامه های الکترونیکی خود باشند. 

 

آموزش الکترونیک و معلولیت
در آموزش الکترونیکی، افراد معلول، ساعات کلاس را با برنامه های روزانه خود تنظیم می کنند. این شرایط برای آن دسته از افرادی که سن بالاتری دارند و یا شاغل نیز هستند، مناسب است.

 

از لحاظ زمانی نیز بعضی از افراد معلول، شاید نیاز به زمان بیشتری برای تمرکز بر روی دروس داشته باشند و یا بخواهند به روشی که برای آن ها راحت تر است به خواندن مطالب بپردازند که این امر با حضور در کلاس های سنتی سازگار نیست. به همین ترتیب این افراد می توانند به راحتی در شرایطی که در آن راحت هستندد و تمرکز دارند بدون استرس درس خوانده و با افراد دیگر نیز در ارتباط باشد.

 

به خصوص دانش آموزانی که دچار معلولیت بینایی هستند از ارتباط مستقیم با متن های الکترونیکی در مقایسه با  مشکلات دسترسی به مطالب نوشتاری استقبال می کنند.

 

البته این نکته را هم باید در نظر داشت بعضی افراد با نظارت و تشویق های رو در رو توسط مدرس و با وجود داشتن حس پشتیبانی، رشد بیشتری دارند ولی بعضی دیگر نیز قادرند در آموزش الکترونیک بیشتر از استعدادهای خود بهره ببرند.
print
rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

 

ارتباطات مردمی


آپارات   شهرداری منطقه14:

aparat.com/region14

اینستاگرام   شهرداری منطقه14:

tehranregion14

انتقادات و پیشنهادات

نظــــرســنـجـــی

راه های ارتباط با شهرداری منطقه 14

بزرگراه محلاتی، نبرد جنوبی، بعد از چهار راه زمزم

96040900-96040000

9601022

Info.region14@tehran.ir

1777683193

ساعت کاری شهرداری منطقه 14:

شنبه تا سه شنبه 8 الی 16:30

چهارشنبه 8 الی 15:30