X

خبر


تاریخ ثبت خبر: 1396/10/2
کد خبر: 45107
تعداد بازدید: 137 بار
نسخه چاپی print
شهيد شيخ فضل الله محلاتي

 بزرگاني نظير آيه الله بروجردي، آيت الله خوانساري و ديگر نخبگان عرصة فقه و فقاهت، و از همه مهمتر تلمّذ در محضر پيرمراد عارفان دلداده، همو که راه و رسم عشق و عشقبازي، را به اين طلبة جوان آموخت، آموخت که در ره دوست، خون و جان شيرين بهايي است بي مقدار، او که از سالهاي حضور در محلات، با پير خمين همدم بود و از نور وجودش بهره‌مند بود، در قم نيز چون پروانه برگرد شمعش فيض مي‌برد . با شهيد مصطفي خميني هم سال بودند و ياري ديرينه، و از اين طريق رابطة ايشان با خانوادة امام - رحمه الله عليه - صميمي‌تر گشت.

چندي از تحصيل او در قم نگذشته بود که جريان آوردن جنازة متعفّن رضاخان به قم، دل هاي علما و مؤمنين را، به درد آورد. شهيد محلاّتي طلبه‌اي جوان بود که همراه گروه جان‌برکف فدائيان اسلام، ب عليه اين عمل ننگين تظاهرات کرد. اين عمل، سرآغاز زندگاني خطرخيز و مبارزات پياپي شهيد محلاتي بود که در آخر منجر به پيروزي انقلاب شد.

در دل‌ِخطر مي‌رفت و به خاطر آرمان و هدفش از هيچ زيان شخصي، باک نداشت. در نهضت ملي نفت، همکاري نزديکي با آيه الله کاشاني – رحمه الله عليه - داشت و چندين بار از سوي ايشان به شهرهاي مختلف، از جمله تبريز و ديگر شهرهاي آذربايجان شرقي اعزام گشت. در تبريز سخنراني آتشين کرد و شور مردم را در پاسداري از دين و کشور بر انگيخت و خود مورد حملة مزدوران رژيم قرار گرفت. و به شدت مجروح شد. او را با عمامه خونين از ميدان بيرون کرده و از مرگ حتمي نجات دادند. مشيت الهي بر آن بود تا او بماند و طعم شيرين پيروزي خون بر شمشير را بچشد. 

در طول مبارزات حضرت امام- رحمه الله عليه- همواره مي‌کوشيدند تا ايده و مرام وي، را به علماي ديگر ارائه دهد و آنها را با مسير مبارزه آشنا سازد. از دوستان شهيد نقل است که هر وقت شهيد محلاتي را در شهرهاي مختلف و در کنار علما مي‌ديدند، معلوم بود که اعلاميه‌اي در راه است و انقلاب جهش نويني را خواهد کرد.

اولين بازداشت او در هجده سالگي بود که پس از آن بارها و بارها از سوي ساواک دستگير و به زندان افتاد چنان که نزد دشمنان نيز چهر‌ه‌اي آشنا بود. در جريان مبارزه عليه تشکيل انجمن هاي ايالتي و ولايتي نقش مهمّي داشت و رابط و پلي بود براي ارتباط علماي تهران و امام- رحمه الله عليه- به طوري که بين دوستان و حتي ساواک به موتور العلماء معروف شده بود، شهيد خود در اين باره مي‌گويد:

«مرتّب از امام پيام مي‌آوردم و مي‌بردم، مرتّب امام دستوارتي مي‌دادند، ما مي‌آمديم خود را جمع مي‌کرديم. آن علمايي که غير از مساله گفتن کاري نداشتند. من در همان موقع يک اعلاميه تنظيم کردم و 120 امضا، از علماي تهران گرفتم که در آن زمان چنان صدايي کرد که سابقه نداشت».

پس از حادثة تبريز، طعم شيرين عشق آسماني، را به همراه ازدواج با دختري مؤمنه از خاندان علماء چشيد.

صبيبة استادش، حضرت آيت الله شهيدي، همدم و هميار شهيد در سال‌هاي سخت و زحمات طاقت فرساي قبل و بعد از انقلاب بود.

فعاليت‌هاي شهيد محلاتي، تا سال 1342 ادامه داشت و در اين بين بارها به‌دست دژخيم ستم‌شاهي به زندان افتاد. به طوري که روزها حبس در سلول‌هاي وحشتناک ساواک، وضعيت بدني‌اش را بسيار وخيم کرد و پس از بازگشت چند روزي ادامه داشت، شهيد محلاتي همزمان با اوج مبارزات و فعاليت‌هاي، از درس و بحث غافل نبود و تا سال 1339 تحصيلات خويش را در قم ادامه داد. مقدّمات و مطوّل را خدمت آيت الله مطهّري ، آيت الله صدوقي، مشکيني خواند و سطح، را در محضر فرزانگاني چون آيت الله حائري سلطاني و حاج شيخ عبدالجواد اصفهاني گذراند. در درس خارج، پاي درس آيت الله بروجردي، چندي تلمّذ کرد. ولي بيشتر تحصيلات خارج خود را در محضر امام- رحمه الله عليه- بود. پس از سال 1339 نيز در تهران در بحث آيات معظّم خوانساري، آملي و آشتياني شرکت مي‌جسته و در فقه و اصول از شاگردان مبرّز امام - رحمه الله عليه- بود و نمايندگي ايشان و آيه الله بروجردي - رحمه الله عليه- را داشت. بسياري از تقريرات و دست نوشته‌هاي وي، در هجوم ساواک به منزلش از بين رفته و هم اکنون دست نوشت‌هايي به صورت پراکنده باقي مانده است. مباحث اجتهاد و تقليد، کتاب طهارت، صلوة و مباحث استصحاب، نوشته‌هاي اين يار برجستة امام- رحمه الله عليه- بود که به حق مدال پرافتخار شاگردي حضرتش را برگردن آويخت.

پس از تبعيد امام- رحمه الله عليه- ، نيز مبارزات شهيد محلّاتي متوقّف نشده و يکي از ارکان فعاليت‌هاي مردم حزب اله بود.

و در اين بين بارها به زندان افتاد. و در زير شکنجه‌هاي وحشيانة ساواک زخم شيرين دوست را به جان خريد و آرامش براي او معنا نداشت. زماني او با مبارزات پي در پي امان از ماموران و ساواک مي‌برد و زماني نيز در زير ضربات پياپي مشت ولگد، خصم ديرينه را تهي مي‌کردند.

سال‌هاي سخت مبارزه سپري گشت وطليعة آزادي با اشعّه‌هاي زرفام، خود يخ ديرين ستم را آب کرد، و ايران از زير يوغ سنگين استکبار رها گرديد. و نقش شهيد محلّاتي در اين پيروزي به عنوان يکي از ارکان مبارزات مردم بر هيچ کس پوشيده نيست. رهبر معظّم انقلاب در مورد يار ديرين مبارزات خويش مي‌فرمايد:

«در همة جريان‌هاي اوّل پيروزي انقلاب، ايشان (شهيد محلاتي) نقش فعّال داشتند. در تمام مراحل اول پيرزوي انقلاب -که لحظه لحظه کارهاي بزرگ و تعيين کننده بود- ايشان حضور داشتند، مجموعاً شهيد محلاتي در محور تلاش و فعاليت و حرکت قرار داشتند.»

در بحبوحة انقلاب، فعّاليتها و جنب و جوش شهيد محلّاتي نيز بيشتر شد تا اين که با ورود امام، و پيروزي شکوهمند انقلاب در 22 بهمن، او نيز چون سربازي فداکار در رکاب تک سوار ديار خمين، يک به يک مراکز قدرت را تسخير کرد. ايشان براي اولين بار صداي انقلاب را در سراسر عالم طنين انداز کرد و پيروزمند از راديو سراسري ايران اعلام کرد:

«اين صداي انقلاب اسلامي ايران است»

استاد شهيد، در اولين دورة مجلس شوراي اسلامي، به نمايندگي از مردم محلات وارد مجلس شد و يکي از اعضاء مؤثر کميسيون دفاع بود. مسئوليت‌هاي مختلف شهيد، نشان از روح فعّال و خستگي ناپذير اين يار ديرين امام(ره) داشت.

نمانيده حضرت امام در سپاه، دبيرجامعه روحانيت مبارز، معاونت آيه الله مهدوي کني در کميتة مرکزي، نمايندة امام در حج و اوقاف و سرپرستي حجّاج در سال 1358 هريک نشان ديگري از پشتکار و فعّاليت مکانيزم محرّک انقلاب اسلامي است. اقيانوسي، که برکرانه‌اش امواج خروشان فضائل و حماسه‌ها جلوه‌گر بود.

شهيد محلاتي پس از عمري تلاش بي‌وقفه، در راه اعتلاي اسلام و انقلاب، پس از سال‌ها کشيدن آه حسرت در فراق هزاران يار دلپاک که در کشاکش مبارزات سي سالة خود، در يکم اسفند، سال 1364 آن گاه که با جمعي از نمايندگان مجلس و ديگر بزرگان عازم جبهه‌هاي نبرد بودند تا با حضور خود در آن ميادين نوراني باعث قوت قلب رزمندگان گردند، در هواپيماي آسمان برفراز اهواز، مورد اصابت دو فروند جنگنده بمب افکن عراقي قرار گرفت و به همراه چهل تن از بهترين ياران امام امت، ققنوس وار در آتش عشقش پرپر گشت و ملت را همان قدر در سوگ خون نشانيد که دشمنان را در شنيدن خبر شهادتش شاد کرد.
print
rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

 

ارتباطات مردمی


آپارات   شهرداری منطقه14:

aparat.com/region14

اینستاگرام   شهرداری منطقه14:

tehranregion14

انتقادات و پیشنهادات

نظــــرســنـجـــی

راه های ارتباط با شهرداری منطقه 14

بزرگراه محلاتی، نبرد جنوبی، بعد از چهار راه زمزم

96040900-96040000

9601022

Info.region14@tehran.ir

1777683193

ساعت کاری شهرداری منطقه 14:

شنبه تا سه شنبه 8 الی 16:30

چهارشنبه 8 الی 15:30