X

موزه خانه دکتر معین


موزه خانه دکتر معین

موزه خانه دکتر معین

خانه موزه دکتر معین تهران، یادگاری به جا مانده از این استاد بزرگ ادبیات فارسی در خیابان پیروزی پایتخت می‌باشد. خانه‌ای که زمانی با منزل شاعر و تصنیف‌ساز مشهور ایرانی محمدعلی امیرمجاهد دیواربه‌دیوار بود. اما اکنون این دو خانه را با یکدیگر ادغام کرده‌اند. در حقیقت، فقط قسمتی از چهارچوب در بین این دو خانه به جا مانده است. باید بدانید که استاد امیرجاهد پدر خانم جناب دکتر معین بوده‌اند. گفتنی است که این خانه زیبا و قدیمی، در سال ۱۳۸۳ از خانواده دکتر معین و آقای امیرجاهد خریداری و در تملک شهرداری تهران در آمد. هدف از این کار، برگزاری کلاس‌های ادبیات و موسیقی و همایش‌های مربوط به این دو رشته بوده تا یاد و نام این دو مرد بزرگ عرصه هنر و ادبیات زنده نگه داشته شود. نشست‌های مولوی خوانی و شاهنامه خوانی در این خانه به طور مستمر در حال برگزاری است. همچنین، کتابخانه تخصص زبان و ادبیات فارسی نیز در این مکان مراجعان بسیاری دارد. به طوری‌که، این بخش ۷۰۰ نفر عضو داشته و در هر روز ۵۰ نفر از آن بازدید می‌کنند.
دکتر محمد معین، زاده ۱۹ اردیبهشت سال ۱۲۹۷ هجری شمسی در محله زرجوب شهر رشت است. متأسفانه استاد در سن ۶ سالگی پدر و مادرش را بر اثر بیماری حصبه از دست داد. از آن زمان به بعد شیخ محمدتقی معین العلما جد پدری جناب دکتر مسئولیت پرورش و تربیت وی را بر عهده گرفت. دکتر معین، تا دوره متوسطه در رشت ماند و سپس برای ادامه تحصیل به تهران آمد و باقی تحصیلات دوران دبیرستانش را در مدرسه دارالفنون این شهر سپری کرد. این مرد بزرگ، در سال ۱۳۱۳ مؤفق به اخذ مدرک کارشناسی و در نهایت در سال ۱۳۲۱ به اخذ درجه دکتری نائل آمد. باید بگوییم که استاد معین اولین فارغ‌التحصیل دوره دکتری ادبیات فارسی در ایران بودند.
سرانجام دکتر معین در سال ۱۳۴۵ بر اثر سکته در بیمارستان فیروزگر تهران بستری و بعد از ۵ سال گذراندن زندگی در حالت اغماء در ۱۳ تیر ۱۳۵۰ دار فانی را وداع گفت. لازم به ذکر است که از این استاد گرامی آثار و تألیفات بسیاری به جا مانده اما نگارش فرهنگ لغت معین در میان آن‌ها از ارزش بالاتری برخوردار است.
اکنون بعد از گذشت سال‌های سال از فوت استاد، خانه وی در سال ۱۳۸۳ به موزه‌ای بسیار زیبا و دیدنی تبدیل شده که می‌توانید همه روزه از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر از آن بازدید کنید.

استاد دکتر معین، اولین ایرانی‌ای بود که دکترای غیرپزشکی گرفت (در رشته‌ی ادبیات فارسی)؛ و خاطرات جالبی در این باب از او نقل می‌کنند. خدمات این مرد بزرگ بسیار فراتر از حد یک «دکتر» معمولی بود. از جمله این‌که ریاست مؤسسه‌ی لغتنامه‌ی دهخدا را بر عهده گرفت و وقتی کاستی‌های این لغتنامه را دریافت، خود دست‌به‌کار نوشتن شاهکارش شد: فرهنگ معین.

  قدری که از اتوبان شلوغ امام علی، در حوالی چهارصد دستگاه، به سمت غرب فاصله می‌گیرید، با پارکی جمع‌وجور اما باصفا روبه‌رو می‌شوید و پس از گذشتن از آن، تابلوهای راهنما، به سمت خانه موزه‌ی دکتر معین هدایتتان خواهد کرد. 

 

در خانه، جز اهل فرهنگ و احیاناً گروه‌های فیلمبرداری (بخش عمده‌ی سریال «شهرزاد» در خانه موزه‌ی دکتر معین ضبط شده است)، خود معماری باشکوه و مرتفع آن نیز حیرت‌زده‌تان خواهد کرد. این خانه از ادغام خانه‌های استاد دکتر معین و پدرخانم ایشان، آهنگساز شهیر، استاد محمدعلی امیرمجاهد ساخته شده است. بنای خانه به سبکِ خانه‌های ویلایی و بزرگ زمان قدیم است و از جذابیت‌های منحصربه‌فرد آن، برگزاری دائمیِ نشست‌های ادبیاتی‌ای همچون نشست‌های فردوسی‌شناسی و مولاناشناسی است. 

در تیرماه 87 منزل دکتر معین از سوی شهرداری منطقه 14 به عنوان خانه ـ موزه گشایش یافت و به گفته مسئولان، این بنای قدیمی امروز به محل رجوع دانشجویان زبان فارسی و حتی معماری تبدیل شده است.  این ساختمان که یک حیاط پردرخت و باصفا دارد، هر روز پذیرای جوانان اهل فرهنگ منطقه است.

مسیر دسترسی به موزه خانه دکتر معین

تهران چهارصددستگاه

اطلاعات تماس:

شماره تماس:-

پست الکترونیک: -

ساعات پاسخگویی: 8 صبح لغایت 4 ظهر

 

ارتباطات مردمی


آپارات   شهرداری منطقه14:

aparat.com/region14

اینستاگرام   شهرداری منطقه14:

tehranregion14

انتقادات و پیشنهادات

نظــــرســنـجـــی

راه های ارتباط با شهرداری منطقه 14

بزرگراه محلاتی، نبرد جنوبی، بعد از چهار راه زمزم

96040900-96040000

9601022

Info.region14@tehran.ir

1777683193

ساعت کاری شهرداری منطقه 14:

شنبه تا سه شنبه 8 الی 16:30

چهارشنبه 8 الی 15:30